Předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová vystoupila ve středu 16. ledna na konferenci Fórum českých investorů, kterou v pražském kulturním centru DOX uspořádala poradenská společnost PwC ve spolupráci s investiční společností EMUN a obchodníkem s cennými papíry BH Securities. V bloku věnovaném především měnám a komoditám se Zamrazilová zaměřila na východiska České ekonomiky pro rok 2019.
Zmínila například obrat v hospodářském cyklu, který nastal už loni a letos se projeví zpomalením tempa růstu ekonomiky, nebo převahu volných pracovních míst nad uchazeči u zaměstnání. Ta tlačí většinu podniků do rychlého zvyšování mezd, což může snižovat jejich konkurenceschopnost na evropském či světovém trhu. „Přehřátý trh práce považuji za největší domácí riziko pro českou ekonomiku v roce 2019,“ uvedla Zamrazilová ve svém vystoupení.
Skutečný počet volných pracovních míst přitom podle ní může být ještě vyšší, než udávají oficiální data. „Ne každá firma považuje Úřad práce za vhodného zprostředkovatele, proto mu mnohdy ani volná pracovní místa nehlásí a snaží se je obsadit jiným způsobem. Odhady Hospodářské komory hovoří o tom, že na trhu práce nyní ve skutečnosti chybí až 440 tisíc lidí.“ uvedla předsedkyně Národní rozpočtové rady.
Ačkoli úrokové sazby České národní banky patří nyní k nejvyšším v Evropě, bude centrální banka v jejich zvyšování letos pokračovat. „Já osobně čekám v letošním roce celkem dvě zvýšení až na úroveň 2,25 %,“ uvedla Zamrazilová. I díky tomu by česká měna mohla v roce 2019 vůči euru posilovat, ale podle předsedkyně Národní rozpočtové rady půjde o posun spíše v desítkách haléřů, než v jednotkách korun. Výraznějšímu posílení totiž brání takzvaná překoupenost koruny investory, kteří věřili, že česká měna po ukončení devizových intervencí ČNB prudce posílí.
Výhledu na vývoj české koruny v roce 2019 se v navazujícím vystoupení věnoval také předseda představenstva investiční společnosti Art of Finance Petr Krčil, který přidal svůj pohled i na další měny jako euro, americký dolar, britská libra, polský zlotý, maďarský forint či švýcarský frank. Posledním přednášejícím v tomto bloku byl analytik BH Securities Štěpán Křeček, který svůj čas věnoval především měnám.
V panelové diskusi všech tří řečníků moderované známou ekonomickou novinářkou Michaelou Hergetovou padaly dotazy například na čínský jüan (renminbi) či devizové rezervy České národní banky a jejich možný odprodej. Eva Zamrazilová v této souvislosti řekla, že pokud by ČNB k takovému kroku vůbec přistoupila, prodávala by podle ní spíše výnosy z investic devizových rezerv na trhu, než rezervy samotné. Devizové rezervy ČNB nyní patří v poměru k HDP k nejvyšším na světě, když přesahují 3,2 bilionu korun.