Vážení občané,
do rukou se vám dostává výroční zpráva Úřadu Národní rozpočtové rady za rok 2018, který byl vůbec prvním rokem jeho existence. Úřad vznikl za účelem zajišťování úkolů spojených s odborným,
organizačním, administrativním, personálním a technickým zabezpečením činnosti Národní rozpočtové rady – nezávislého odborného orgánu, jenž působí v oblasti fiskální a rozpočtové politiky.
Jedním z hlavních úkolů Národní rozpočtové rady je hodnotit plnění číselných fiskálních pravidel zavedených zákonem č. 23/2017 Sb., o pravidlech rozpočtové odpovědnosti. Ta mají za cíl zajistit
stabilitu a udržitelnost českých veřejných financí. Na následujících stránkách se můžete v souhrnném přehledu dočíst více o činnosti, kterou Úřad i Rada vyvinuly nejen v rámci plnění tohoto úkolu, ale i při vykonávání všech dalších povinností, které jim Zákon ukládá.
Zejména v první polovině roku 2018 museli členové Národní rozpočtové rady i zaměstnanci Úřadu Rady vynaložit mnoho času a energie na plnění úkolů převážně administrativního charakteru
spojených se samotným zahájením činnosti. Jednalo se o zajištění všech nezbytností pro vznik Úřadu, nalezení vhodných prostor pro umístění sídla Úřadu a jejich vybavení nábytkem i technikou, postupné vyhledávání a přijímání zaměstnanců, či o navázání kontaktu s institucemi, s nimiž Úřad i Rada při plnění svých úkolů spolupracují.
I v provizorních podmínkách, v nichž Úřad zpočátku působil, však bylo nutné věnovat se také odborné činnosti. Výsledkem byla první stanoviska, v nichž se Národní rozpočtová rada vyjádřila
například k metodice odvození výdajových rámců státního rozpočtu a státních fondů, či ke stanovení konsolidovaných výdajových rámců státního rozpočtu a státních fondů na léta 2019 až 2021.
V mezidobí zaměstnanci Úřadu i členové Rady pracovali také na tom, aby se o nově vzniklé instituci a jejích pravomocech, kompetencích i cílech dozvěděla široká odborná i laická veřejnost. Zároveň začala vznikat historicky první Zpráva o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí.
Dokument, který mimo jiné hodnotil, jakým způsobem by se v následujících 50 letech pravděpodobně vyvíjely veřejné finance, pokud by bylo zachováno stávající nastavení daňových a výdajových
politik, byl zveřejněn 30. října 2018. Z jeho závěrů je zřejmé, že české veřejné finance nejsou dlouhodobě udržitelné. Největším zdrojem nerovnováhy je přitom důchodový systém.
Se závěry Zprávy o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí se seznámila nejen Poslanecká sněmovna, jak ukládá zákon č. 23/2017 Sb., o pravidlech rozpočtové odpovědnosti, ale také široká veřejnost. Reakcí na námi publikované informace byla celá řada a je zřejmé, že Zpráva přispěla k posílení debaty o tom, jak udržet veřejné finance stabilní a zdravé. Téma rozpočtů a veřejných financí se nyní těší velkému zájmu mimo jiné i proto, že rok 2018 přinesl zlom v ekonomickém trendu. Česko se dostalo za vrchol stávajícího hospodářského cyklu a ačkoli jeho HDP podle odhadů i nadále poroste, bude to nižším tempem než dosud, což bude mít na veřejné finance nepříznivý dopad.
Národní rozpočtová rada i proto v době, kdy čtete tyto řádky a vracíte se v nich k dění v roce 2018, už usilovně pracuje na tom, aby i ve druhém roce svojí existence plnila svoje úkoly stejně svědomitě, jako tomu bylo v roce 2018, a přispívala k posilování dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí. Ve srovnání s rokem 2018 bude mít jednu nespornou výhodu. Už se nebude muset zabývat jednorázovou agendou spojenou se samotným zahájením činnosti.