Vláda v pondělí 15. února jednomyslně schválila návrh Ministerstva financí ČR na zvýšení schodku státního rozpočtu pro rok 2021 o 180 miliard korun na celkem 500 miliard. Ministerstvo potřebu navýšit schodek zdůvodnilo především daňovými změnami přijatými až po sestavení a schválení původního rozpočtu se schodkem 320 miliard korun. „Novela reflektuje aktuální vývoj boje s pandemií, úpravy ve vládních programech přímé pomoci, snížení daňového zatížení zaměstnanců o čtvrtinu a aktuální výzvy související se zatížením zdravotního systému, masivní vakcinací a testováním obyvatelstva,“ uvádí ministerstvo v tiskové zprávě.
Podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové se v kontextu navýšení schodku státního rozpočtu ze 320 na 500 miliard korun jeví přijetí daňového balíčku v čele se zrušením zdaňování superhrubé mzdy z hlediska udržitelnosti veřejných financí jako ještě více nezodpovědné, než se jevilo koncem loňského roku, kdy byla změna přijata. „Už tehdy přitom bylo na místě počítat i s variantou, že druhá vlna pandemie jen tak nepoleví a bude mít dopady jak na straně daňových příjmů, tak na straně výdajů státního rozpočtu,“ říká Zamrazilová.
Konsolidace veřejných financí je tak nyní podle předsedkyně Národní rozpočtové rady ještě více v nedohlednu. Ratingové agentury, které v posledních týdnech potvrdily stávající rating i výhled ČR, se přitom shodovaly na tom, že pro budoucí ratingovou trajektorii ČR je klíčové snížení rozpočtových deficitů a pokles, nebo alespoň stabilizace dluhu v dalších letech.
Navýšením schodku na půl bilionu korun by se očekávaná úroveň veřejného dluhu 43,3 % HDP, s níž ministerstvo financí počítalo pro letošní rok ještě v lednovém Fiskálním výhledu, podle Zamrazilové zvýšila na zhruba 46 % HDP. „Úloha příští vlády, ať už ji bude tvořit kdokoli, bude kvůli dalšímu zhoršení výchozí pozice o to obtížnější. Tím spíše, že některá opatření, jež byla a pravděpodobně ještě budou přijata v rámci boje s pandemií Covid-19, s aktuálními problémy přímo nesouvisí a budou zatěžovat veřejné výdaje i po odeznění pandemie. Součástí programů všech politických stran, jež se budou na podzim ucházet v parlamentních volbách o hlasy voličů, by proto podle mého názoru měly být co možná nejpodrobnější informace o tom, jak hodlají ke konsolidaci veřejných financí přistoupit, pokud se dostanou k moci. Pro střednědobou a dlouhodobou budoucnost České republiky jde o jednu z naprosto zásadních věcí,“ uvedla předsedkyně Národní rozpočtové rady.
Ministryně financí nyní vládou schválenou změnu rozpočtu navrhne projednat a schválit v Poslanecké sněmovně ve stavu legislativní nouze. Sněmovna by o návrhu podle ČTK měla jednat ve čtvrtek.