Veřejné rozpočty, státní rozpočet, schodek, přebytek, strukturální saldo. Termíny, které se často objevují nejen ve veřejné debatě, ale jsou přinejmenším od covidové krize předmětem intenzivních debat politických. Důvodem je logicky neutěšený stav veřejných financí v posledních letech, kdy se schodky každoročně pohybují v řádu stovek miliard korun, respektive několika procent HDP. Hlavním problémem je skutečnost, že nerovnováha veřejných rozpočtů je systematická, tedy nikoli způsobená ekonomickým propadem. V politické i veřejné debatě navíc zaznívají argumenty, které často vycházejí z mylného vnímání základních souvztažností ve veřejných financích.
Veřejné finance představují finanční vztahy a operace mezi organizacemi zařazenými do sektoru vládních institucí s ostatními subjekty (domácnostmi, firmami a zahraničím). Soustava veřejných rozpočtů (sektor vládních institucí) je tvořena několika složkami, z nichž nejvýznamnější je státní rozpočet. Vedle něho však existují také rozpočty územních samospráv, zdravotních pojišťoven, veřejných vysokých škol, státních (mimorozpočtových) fondů, příspěvkových organizací, a dalších veřejných institucí, které nepůsobí na konkurenčním trhu. Jejich prostřednictvím vykonávají tyto instituce veřejné politiky v řadě oblastí (obrana, školství, sociální a podobně).
Široká veřejnost, novináři, ale i někteří politici mnohdy nemají jasno v pojmech, vazbách a parametrech, které se k veřejným financím váží. Bez porozumění těmto souvislostem přitom není možné nejen seriózně o veřejných financích diskutovat, ale ani je efektivně ovlivňovat a řídit. Snadno vznikají nepřesné komentáře aktuálního dění, matoucí výklady a zavádějící interpretace, které ztěžují schopnost celého veřejného prostoru vést o problému veřejných rozpočtů smysluplnou debatu.
Proto jsme se rozhodli vytvořit materiál, jehož ambicí je vnést do problematiky světlo a zjednodušenou formou vysvětlit základní pojmy, souvislosti a vztahy jednotlivých typů sald veřejných rozpočtů. Nejde nám o školometské poučování, nýbrž o to, abyste vy, čtenáři, získali rámcový obrázek o roli veřejných financí v ekonomice a o provázanosti jejich jednotlivých částí.
Klíčovým sdělením tohoto textu je upozornit, které typy sald veřejných rozpočtů jsou důležité, na která se zaměřují (ale neměla by) světla mediálních ramp, jak se vzájemně ovlivňují salda státního rozpočtu, státních fondů, rozpočtů samospráv či dalších veřejných institucí. Chceme zdůraznit, že na hospodaření veřejných rozpočtů je nutné nahlížet jako na celek a nesoustředit pozornost jen na jednu, byť dominantní část. Považujeme to za nanejvýš důležité, neboť jedině tak si budeme všichni v celospolečenské debatě o (ne)rovnováze veřejných financí schopni porozumět a hledat smysluplné řešení vedoucí k jejich dlouhodobé stabilitě a udržitelnosti.