Výbor pro rozpočtové prognózy na svém jednání dne 17. dubna 2025 posoudil v souladu se zákonem č. 23/2017 Sb., o pravidlech rozpočtové odpovědnosti, makroekonomickou prognózu Ministerstva financí ČR 2025-2026 z hlediska pravděpodobnosti jejího naplnění.
Jednání se zúčastnilo 8 členů Výboru z celkového počtu 9, hlasování bylo přítomno 7 členů.
Výbor vyhodnotil makroekonomickou prognózu jako realistickou. Pro toto hodnocení hlasovalo všech 7 přítomných členů.
Zdůvodnění:
Výbor řešil otázku, jak přistoupit k hodnocení s ohledem na skutečnost, že prognóza vznikla ještě před tím, než prezident Trump oznámil tzv. reciproční cla na dovoz do USA. Převládl názor, že členové by měli hodnotit základní scénář předložené prognózy sám o sobě bez úprav o dopady těchto cel, neboť konečné či dlouhodobé nastavení cel je zatíženo extrémní nejistotou. Mezi členy panovala shoda, že dopad cel na výkon české ekonomiky bude negativní, zatímco směr dopadu na inflaci se může měnit v čase a být rovněž závislý na odvetných opatřeních ze strany EU. K uvedené diskreci v hodnocení Výboru přispěla také skutečnost, že pro účely přípravy státního rozpočtu na rok 2026 je čas makroekonomickou prognózu korigovat v letních měsících, do kdy snad bude ohledně celních politik USA jasněji.
I přes to, že prognóza MF neobsahovala dopady recipročních cel, konstatovali členové Výboru dobrou shodu prognózy MF s jejich vlastními výhledy ve většině udávaných parametrů. Řada členů nicméně zdůrazňovala odlišnosti ve struktuře poptávky, a to hlavně nadhodnocený růst soukromé spotřeby. Někteří členové poukazovali na očekávanou změnu fiskálních pravidel v Německu, která by mohla zvýšit poptávku i v české ekonomice a částečně kompenzovat riziko plynoucí z cel USA. Jeden člen označil prognózu, pokud by se naplnila ve struktuře očekávané MF, za inflační. Několik členů, i když hodnotili prognózu MF jako realistickou, zdůraznilo její mírnou vychýlenost směrem k optimistickému hodnocení.