Hospodaření státu loni skončilo přebytkem 2,9 miliardy korun. Poslanecká sněmovna přitom na rok 2018 schválila rozpočtový schodek 50 miliard korun. Na lepším než plánovaném výsledku se podle informací ministerstva financí podílely především nad očekávaní vysoké příjmy z fondů Evropské unie. Proti plánu stát vybral také více peněz na pojistném na sociální zabezpečení (+16,2 miliardy korun), což bylo dáno především mimořádně příznivou ekonomickou situací, jež se projevila rekordní zaměstnaností a vysokým tempem růstu mezd.
„Je dobrou zprávou, že státní rozpočet byl nakonec vyrovnaný, ačkoli se původně plánoval schodek 50 miliard korun. Na druhou stranu si je třeba uvědomit, že už jsme za vrcholem stávajícího hospodářského cyklu a tempo růstu ekonomiky zvolňuje. Je to viditelné i na tom, že daňové příjmy státního rozpočtu za celý loňský rok nepřekročily původní plán nijak výrazně s jedinou výjimkou odvodů na pojistné na sociální zabezpečení, které jsou zatím opřeny o silný trh práce,“ uvedla k výsledkům státního rozpočtu za loňský rok předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová.
Na letošní rok poslanci schválili rozpočet s plánovaným schodkem 40 miliard korun. Fakt, že růst ekonomiky bude letos nižší než loni, bude mít podle Zamrazilové na státní rozpočet v roce 2019 nepříznivý vliv. „Jestliže byl v posledních letech skutečný výkon ekonomiky lepší než odhady, letos tomu bude nejspíš naopak. Z tohoto pohledu je schodek 40 miliard korun podle mého názoru reálný,“ uvedla předsedkyně.
Zároveň upozornila na to, že důchodový systém skončil sice v roce 2018 po deseti letech v přebytku, šlo ale o důsledek výrazného napětí na trhu práce vedoucího k bezprecedentnímu růstu objemu mezd a platů. „Přebytek penzijního systému dosažený v jednom konkrétním roce nic nemění na tom, že stárnutí populace bude klást na veřejné finance stále větší nároky. Pokud v následujících zhruba patnácti letech nenajdeme uspokojivé řešení, schodkům rozpočtu a nárůstu dluhu se zejména v období po roce 2030 nevyhneme,“ řekla Zamrazilová.