Státní rozpočet vykázal na konci října schodek 19,57 miliardy korun. Jeho příjmy dosáhly za prvních deset měsíců roku 1221,07 miliardy korun, výdaje pak činily 1240,64 miliardy korun. Informovalo o tom dnes Ministerstvo financí ČR. „Bez započítání mimořádných jednorázových příjmů ve výši téměř 21 mld. Kč, které inkasoval v loňském roce státní rozpočet jako závěrečné platby vztahující se k programovému období 2007 až 2013, byl meziroční schodek vyšší o 4,2 mld. Kč,“ uvedl mluvčí ministerstva Michal Žurovec.
Na straně příjmů je tradičně největší položkou pojistné na sociální zabezpečení, jehož výběr se meziročně zvýšil o 7,8 % na 454,6 miliardy korun. Důvodem je především mimořádně nízká nezaměstnanost a rychlé tempo růstu mezd, z nichž se pojistné vypočítává. Za 10 měsíců roku se na pojistném na sociální zabezpečení vybralo 81,7 % částky plánované na celý rok. Deseti dvanáctinám roku by však odpovídal podíl 83,3 %. Za celoročním plánem zaostává také výběr většiny daní. Například v případě DPH, která je druhou největší příjmovou položkou rozpočtu, bylo ke konci října dosaženo jen 80,5 % částky plánované na celý rok. Na DPH stát zatím vybral 239,84 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o 4,4 procenta. Plán na celý rok nicméně počítá s meziročním růstem výběru DPH o 6,8 %.
Na straně výdajů státního rozpočtu jsou největší položkou sociální dávky, na něž stát za prvních deset měsíců roku vynaložil půl bilionu korun. Meziročně jde o více než osmiprocentní nárůst. Největší část této sumy, přes 392 miliard korun, byl určena na důchody.
Kapitálové výdaje zatím dosáhly 101,1 miliardy korun. To je meziročně o 27,2 % více. Tato částka však představuje jen 73,7 % celoročního plánu, zatímco loni touto dobou už měl stát proinvestováno 86,2 % částky určené na celý rok. U kapitálových výdajů je běžné, že je jejich čerpání zkraje roku pomalejší a zrychluje až v posledních měsících. Zatím však platí, že nebýt meziročně pomalejšího čerpání investičních výdajů, byl by schodek státního rozpočtu vzhledem k daňovým příjmům zaostávajícím za plánem vyšší než stávajících necelých 20 miliard korun. Schválený rozpočet na celý rok počítá s deficitem 40 miliard korun. Stejnou výši schodku obsahuje i návrh rozpočtu na rok 2020.