Na konci dubna na tom nebyl státní rozpočet ještě nikdy tak špatně jako letos. Deficit dosáhl podle dnes zveřejněných údajů ministerstva financí 93,8 miliardy korun, což znamená meziroční zhoršení o více než 64 miliard korun. „Opatření vlády zaváděná k zastavení šíření nákazy nemoci COVID-19 s sebou přinesla významný propad ekonomické aktivity, a tím i omezení daňových příjmů státního rozpočtu. Současně vznikla potřeba vynaložit ze státního rozpočtu mimořádné prostředky na boj proti šíření epidemie a také na podporu ekonomiky,“ uvedlo ministerstvo financí v tiskové zprávě.
Příjmy státního rozpočtu se meziročně propadly o 0,6 %, což představuje pokles o zhruba 3 miliardy korun. Předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová uvedla, že podle jejích propočtů činí propad příjmů ve srovnání s původně schváleným státním rozpočtem na rok 2020 bezmála 59 miliard korun.
Nejvíce patrný je výpadek na daních z příjmů fyzických a právnických osob, naopak největší příjmová položka rozpočtu v podobě pojistného na sociální zabezpečení si zatím udržela meziroční růst (+2,1 %). Vzrostla také částka vybraná na spotřebních daních (+2,4 %). Výběr objemově druhé nejdůležitější daně, kterou je DPH, pak zaznamenal mírný pokles o 1,5 %. „Příjmy rozpočtu jsou a v dalším průběhu roku budou výrazně ovlivněny propadem ekonomického výkonu doprovázeného poklesem zaměstnanosti a nižším než očekávaným růstem platů a mezd se značným dopadem zejména do inkasa daní a pojistného na sociální zabezpečení,“ uvedl resort.
Na straně výdajů došlo k meziročnímu růstu o 12,2 %. Objemově nejvíce se zvýšily výdaje na sociální dávky (meziročně + 21,7 mld. Kč). Největší část nárůstu však připadá na zvýšené důchody a nesouvisí tak s Covid-19. O bezmála 13,5 miliardy se ve srovnání s koncem loňského dubna zvýšily také kapitálové výdaje. Největší část tohoto navýšení připadá na investiční transfery Státnímu fondu dopravní infrastruktury. „Zvýšená potřeba ochranných pomůcek a dalšího materiálu v souvislosti s řešením pandemie koronaviru se projevila v neinvestičních nákupech a souvisejících výdajích státu (+7,7 mld. Kč). Jen v samotném březnu a dubnu dosáhly nákupy materiálu 7,8 mld. Kč (+5,9 mld. Kč),“ uvádí ministerstvo.
Stát měl letos podle původně schváleného rozpočtu hospodařit se schodkem 40 miliard korun, vláda však rozpočet musela vzhledem k vývoji ekonomické situace již dvakrát revidovat. Podle nyní aktuální verze rozpočtu má schodek na konci roku činit 300 miliard korun.