Výdaje na výzkum, vývoj a inovace (dále VaVaI) jsou poskytovány z veřejných a ze soukromých zdrojů. Veřejnými zdroji jsou zdroje státního rozpočtu (tzv. veřejné národní výdaje) a zdroje EU (veřejné zahraniční výdaje). Výdaje na VaVaI ze soukromých zdrojů jsou tzv. podnikatelskými výdaji.
Celkové výdaje na VaVaI jsou v mezinárodním srovnání označovány jako GERD (Gross domestic Expenditure on Research and Development) a ve vztahu k HDP vyjadřují tzv. intenzitu VaVaI. V evropském srovnání je ČR lehce pod průměrem EU jak z hlediska podílu GERD (1,9 % HDP v roce 2017), tak i z hlediska podílu veřejných národních výdajů (0,6 % HDP v roce 2017). Rozhodně však platí, že uvedené hodnoty neodpovídají cílům stanoveným strategií Evropa 2020, kde podíl GERD by měl představovat 3 % HDP a podíl veřejných výdajů 1 % HDP. Tyto cílové hodnoty navíc odpovídají svým vzájemným poměrem (2:1, tj. soukromé výdaje vs. veřejné výdaje) hodnotám obvyklým ve vyspělých evropských zemích (např. SRN, Švédsko, Švýcarsko).
Financování VaVaI v ČR předpokládá dosažení hodnoty 1% podílu veřejných národních výdajů na HDP až v roce 2026 s tím, že do roku 2023 včetně bude ČR ještě moci využívat zahraničních veřejných zdrojů (ty představují v některých letech až 0,3 % HDP). Výpadek zdrojů z EU bude nutné kompenzovat zvyšováním soukromých výdajů na VaVaI (jejich podíl by měl vzrůst z 1,12 % HDP v roce 2018 na 1,60 % v roce 2026.
Více ve studii níže.