Rozvoj moderní společnosti je nemyslitelný bez orientace na moderní technologie, digitalizaci a využívání potenciálu umělé inteligence. Tyto aspekty rozvoje moderní společnosti povedou ke změnám v charakteru práce s dopadem na strukturu trhu práce, dále ke změnám v systému vzdělávání a v legislativní oblasti, což bude mít nepochybně významné socioekonomické dopady, jejichž pozitivní efekty by měl stát
podporovat a jejich případné negativní dopady pak pomáhat odstraňovat, resp. zmírňovat.
Ve vývoji moderní společnosti historicky docházelo k významným přelomům, které byly spojeny s nahrazováním lidské práce stroji a pro které se vžil název průmyslová revoluce. Nahrazování lidské práce prací strojovou historicky ale vždy znamenalo růst produktivity práce, zvýšení ekonomického výkonu a rozvoj společnosti.
V současné době jsme svědky tzv. čtvrté průmyslové revoluce. Ta je spojena s rozvojem, zaváděním a využitím robotiky, nanotechnologií, umělé inteligence apod. ve všech odvětvích národního hospodářství i v běžném životě domácností. To přirozeně přinese (analogicky jako tomu bylo i v případě předchozích průmyslových revolucí) změny v charakteru práce (opět k nahrazování lidské práce „strojem“) a nepochybně opět k růstu produktivity práce, a tím i celkového pozitivního růstu ekonomiky.
Čtvrtá průmyslová revoluce přichází v době zcela jiného sociálního postavení zaměstnanců a technické a technologické změny, které tato revoluce přináší, se odrážejí v jiných aspektech národního hospodářství a sociálního rozvoje společnosti, než tomu bylo dosud.
Více ve studii níže.