Národní rozpočtová rada se rozhodla vytvořit edukační materiál, jehož ambicí je zjednodušenou formou vysvětlit základní pojmy, souvislosti a vztahy jednotlivých typů sald veřejných rozpočtů.
Text upozorňuje, které typy sald veřejných rozpočtů jsou důležité, na která se zaměřují (ale neměla by) světla mediálních ramp, jak se vzájemně ovlivňují salda státního rozpočtu, státních fondů, rozpočtů samospráv či dalších veřejných institucí. Zdůrazňuje, že na hospodaření veřejných rozpočtů je nutné nahlížet jako na celek a nesoustředit pozornost jen na jednu, byť dominantní část.
Nový edukační materiál naleznete v sekci Publikace zde.
—
Obsah Průvodce světem deficitů veřejných rozpočtů:
1 SALDO SEKTORU VLÁDNÍCH INSTITUCÍ
Zde vysvětlujeme, proč hospodaření státu nelze zúžit pouze na státní rozpočet, proč je nutné brát v potaz také bilanci rozpočtů samospráv (krajů a obcí), veřejných institucí (např. veřejných vysokých škol), státních (mimorozpočtových) fondů pro mezinárodní srovnatelnost rovnováhy veřejných financí.
2 SALDO STÁTNÍHO ROZPOČTU: HOTOVOSTNÍ PLNĚNÍ A VZTAH K EU
Zde nám jde o vysvětlení rozdílu mezi plněním státního rozpočtu na takzvané hotovostní bázi (skutečné plynutí příjmů a výdajů) a takzvané bázi akruální (vývoj příjmů a výdajů vztahujících se ke konkrétnímu roku). Ruku v ruce s tím vysvětlujeme, jak český státní rozpočet ovlivňují (na hotovostní i akruální bázi) peněžní toky mezi Českou republikou a Evropskou unií.
3 STRUKTURÁLNÍ A CYKLICKÝ POHLED NA VEŘEJNÉ FINANCE
Zde se na veřejné finance díváme očima makroekonomů. Ti se soustředí na posouzení dlouhodobé udržitelnosti veřejných rozpočtů, a proto je zajímá nejen celková bilance hospodaření, ale zejména tzv. strukturální saldo veřejných rozpočtů. V této části se dozvíte, co strukturální saldo je, jak se liší od salda cyklického, a jaký je vztah obou těchto složek k bilanci celkové.
DODATEK: PŘÍBĚH ROKU 2022
Dodatek je završením celého textu. Rozhodli jsme se v něm na pozadí informací obsažených v předchozích třech kapitolách „odvyprávět“ příběh rozpočtového roku 2022. Tedy právě na reálných výsledcích hospodaření českého veřejného sektoru ukazujeme souvislosti, které jsme předtím vy-světlovali víceméně v teoretické rovině.
SLOVÍČEK POJMŮ