Ve čtvrtek 13. února se uskutečnilo jednání členů Výboru pro rozpočtové prognózy. Na rozdíl od předchozích jednání Výboru, konaných v prostorách Ministerstva financí ČR a za účasti zástupců resortu, se tentokrát členové Výboru sešli v prostorách Úřadu Národní rozpočtové rady. Ministerstvo financí totiž navrhlo zredukovat počet jednání Výboru z loňských čtyř na dvě, a to v dubnu a srpnu. Pro hodnocení lednové predikce tudíž resort neposkytl Výboru prostory a nevyslal své zástupce na jednání s tím, že lednová predikce neslouží k přípravě rozpočtu. Po dohodě s Ministerstvem financí členové Výboru na tomto jednání nepřijímali žádné stanovisko k makroekonomické predikci.
Členové Výboru nicméně na čtvrtečním jednání o lednové makroekonomické predikci Ministerstva financí ČR diskutovali a neshledali, že by se predikce výrazněji odchylovala od jejich vlastních pohledů na budoucí hospodářský vývoj České republiky jedním nebo druhým směrem.
V diskusi k bilanci rizik většina přítomných členů Výboru nicméně uvedla, že epidemie koronaviru v Číně představuje pro lednovou predikci MF ČR riziko ve směru nižšího růstu HDP České republiky v tomto roce. Zároveň však upozornili na to, že se nejedná o chybu či opomenutí tvůrců predikce. Uzávěrka dat a vstupů, na jejichž základě je lednová predikce MF ČR sestavena, totiž nastala ještě předtím, než v Číně došlo k prvnímu úmrtí na koronavirus. Predikce MF ČR tudíž nemohla vývoj kolem epidemie zohlednit.
Členové Výboru se na setkání zároveň jednomyslně shodli, že se budou i nadále scházet k makroekonomickým prognózám Ministerstva financí ČR se čtvrtletní frekvencí. Důvodem je snaha naplnit účel existence Výboru, jak jej jeho členové vnímají. Členové Výboru jsou přesvědčeni, že je důležité ekonomiku sledovat kontinuálně a že případné postřehy z jednání členů Výboru Ministerstvo financí ČR při tvorbě prognóz využije.
Ilustrační foto: ÚNRR