Na následujících řádcích přinášíme komentář předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové. Text byl poprvé publikován ve speciální příloze měsíčníku Bankovnictví nazvané Top finance (vydání Bankovnictví č. 1/2020).
Pro českou ekonomiku bude i v roce 2020 zásadní vývoj v zahraničí. Světová ekonomika byla v roce 2019 oslabena problémy v obchodních vztazích, které zasáhly globální obchod. K tomu se dále přidalo zpomalování tzv. emerging markets a nedořešený brexit, což společně vedlo k oslabování zahraniční poptávky a celkovému zhoršování sentimentu.
Globální růst byl proto v roce 2019 nejslabší za poslední desetiletí, čímž byla přirozeně zasažena i česká ekonomika. Malá otevřená ekonomika dominantně navázaná na EU a Německo byla postižena nejen slabým globálním růstem, ale navíc i vývojem v automobilovém průmyslu, který je pro českou ekonomiku dominujícím vývozním artiklem.
V roce 2020 lze očekávat další zpomalení tempa růstu ekonomiky, a to přibližně na 2 %, což bude v evropském kontextu stále solidní výsledek. Struktura růstu zůstane obdobná jako v roce 2019 s dominantním vlivem konečné spotřeby – spotřeby domácností podpořené vládními výdaji. I když se předstihové indikátory v zahraničí v závěru roku 2019 mírně zlepšily, nelze zatím spolehlivě hovořit o podstatně lepších vyhlídkách exportu.
Domácí indikátory důvěry se ke konci roku naopak zhoršily a slabá jsou nejen očekávání podnikatelů, ale i spotřebitelů. Růst spotřeby domácností ve třetím čtvrtletí 2019 stagnoval, což v kombinaci se zhoršující se spotřebitelskou důvěrou naznačuje možné narůstající riziko i na domácí scéně.
Spotřebitelská poptávka se ovšem i přes tato rizika bude také v roce 2020 opírat o silný trh práce. Investiční poptávka zůstane pod vlivem cyklického vývoje i pokračujících nejistot v kombinaci s relativně vysokými náklady slabá i v roce 2020, což se však promítne také v pokračování pomalého růstu dovozu. Proto bude i v roce 2020 pravděpodobně příspěvek čistého vývoz pro růst českého HDP pozitivní.
Očekávání průmyslníků byla v závěru roku 2019 nejslabší od poloviny roku 2013, ve službách a stavebnictví je situace o něco lepší. Růst ekonomiky bude proto opět tažen především odvětvími služeb a průmysl pravděpodobně v roce 2020 zaznamená již třetí rok relativně slabého výkonu.
Trh práce reaguje na oslabení hospodářského výkonu se zpožděním a v závěru roku 2019 je stále ve znamení převisu volných pracovních míst nad počtem uchazečů o práci, což nadále přináší výrazné tlaky na růst mezd. Je pouze otázkou času, kdy se zhoršený výkon exportu promítne i na trh práce. Míra nezaměstnanosti již v roce 2019 dosáhla svého dna a v roce 2020 pravděpodobně stoupne nad 3 %. Postupně se začne snižovat převis počtu volných pracovních míst nad počtem uchazečů o práci, což oslabí dynamiku mezd. Nicméně pro rok 2020 lze stále ještě čekat růst mezd kolem 5 %, ovšem s poměrně výraznou diferenciací v různých profesích. Inflace zůstane i v roce 2020 velmi pravděpodobně nad 2% cílem centrální banky, nad nímž se pohybuje již od konce roku 2016. Růst reálné mzdy proto bude proti předchozím několika letům slabší. Utahování měnové politiky je v kontextu zpomalující ekonomiky nepříliš pravděpodobné. Fiskální politika bude veřejnými výdaji podporovat celkovou spotřebu a postupně se v rámci pozice v hospodářském cyklu přesune k neutrálnímu vlivu.
Eva Zamrazilová – předsedkyně Národní rozpočtové rady