DenikN.cz, 15.4.2025 – rozhovor s M. Hamplem, předsedou NRR. Celý rozhovor také na webu denikn.cz.
Obchodní válka spuštěná Donaldem Trumpem je podle ekonoma Mojmíra Hampla posledním z řady příznaků konce globálního ekonomického řádu, v němž jsme poslední tři desetiletí žili. Někdejší centrální bankéř a dnešní šéf Národní rozpočtové rady nyní vydal knihu Globalizace u konce s dechem. Řeší v ní, jak jsme se do dnešní situace dostali a jak máme pokračovat dál.
Ve své nové knize píšete, že nebýt Obamy, nebyl by ani Trump. Můžete to rozvést?
Prezidentství Baracka Obamy bylo založené na myšlence, kterou považuju za naivní. Obama si myslel, že když nabídne podíl na světové moci dalším zemím, povede to k většímu bezpečí ve světě a výraznějšímu respektu ke Spojeným státům. Proto vsadil na skupinu G20 a mocenský multilateralismus. Ukázalo se ale, že to nefunguje. Pro řadu zemí to znamenalo, že jim USA nabídly moc bez dalších požadavků, takže se snížil i jejich respekt vůči Spojeným státům. Tento pohyb podle mě vyvolal destruktivní protipohyb v podobě zvolení Donalda Trumpa, jehož cílem je dělat vše úplně obráceně.
Aktuálně je velkým tématem celní politika Donalda Trumpa, která se mění v řádu hodin a dnů…
Já říkám, že je to fakt magořina.
V knize ale upozorňujete, že cla neuvaloval jen Trump, ale i Joe Biden. Toho kritizujete také za program Inflation Reduction Act (IRA), který měl za cíl do USA stáhnout část výroby z jiných částí světa, o což se teď pokouší i Trump.
Tendence k uzavírání se před zbytkem světa není zdaleka jen trumpovská. Je to mnohaletá politika demokratů i republikánů. U obou stran se to liší jen kalibrací, způsobem komunikace a má to jiné konkrétní dopady. Trump to dělá po trumpovsku. To znamená s obrovským kraválem a s velkým kladivem, kterým rozbíjí celou bezpečnostní a ekonomickou architekturu světa.
Pokračování komentáře najdete na webu denikn.cz.