Ministerstvo financí dnes zveřejnilo novou makroekonomickou predikci, ve které očekává, že české hospodářství letos poroste o 3,2 procenta. Oproti dubnovému odhadu je tak aktuální predikce o 0,4 procentního bodu pesimističtější. Zhoršení odhadu růstu se týká také roku 2019, kdy má HDP podle čerstvých odhadů přidat 3,1 procenta, zatímco v dubnu se čekal růst o 3,3 procenta. „Pro silně exportně orientovanou českou ekonomiku jsou v současné době hlavním negativním rizikem tendence k nárůstu protekcionismu, které se projevují především vyhrocováním vzájemných obchodních vztahů mezi Spojenými státy americkými na straně jedné a zejména Čínou a EU na straně druhé,“ uvádí predikce.
Podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové není zhoršení výhledu důvodem k příliš velkým obavám. Na druhou stranu ale ukazuje, že česká ekonomika má nejlepší časy v tomto hospodářském cyklu už za sebou a vláda by proto měla být opatrná. „Když loni vznikal návrh rozpočtu na letošní rok, odhadovalo ministerstvo financí, že HDP v roce 2018 vzroste o 2,5 procenta. Poté se odhady neustále zlepšovaly. Z tohoto pohledu není zhoršení výhledu v nové prognóze nijak riskantní. Na druhou stranu jde o vůbec první korekci směrem dolů od ledna 2017, kdy se v predikcích ministerstva rok 2018 poprvé objevil. To znamená, že česká ekonomika má s největší pravděpodobností svůj vrchol v tomto hospodářském cyklu už za sebou. Vláda by proto měla být nyní maximálně zdrženlivá při navyšování mandatorních výdajů, aby se nemusela v horších časech příliš zadlužovat a zbylo jí i na podporu ekonomiky prostřednictvím investic,“ uvedla Zamrazilová.
Z nových dat je podle předsedkyně Národní rozpočtové rady zároveň patrné, že se bude dál vyhrocovat napětí a nerovnováha na trhu práce. „Tlak zaměstnanců na mzdy se zvyšuje a pro české firmy bude stále komplikovanější cenově konkurovat,“ uvedla Zamrazilová v reakci na to, že ekonomové resortu financí zvýšili odhad letošního tempa růstu objemu mezd a platů ze 7,7 na 9,3 procenta. „Vysoký růst zaměstnanosti, který od konce roku 2014 setrvale přesahuje hranici jednoho procenta, již téměř vyčerpal nevyužité zdroje na trhu práce. Nedostatek zaměstnanců se tak stává bariérou pro extenzivní růst produkce, což firmy motivuje k investicím zvyšujícím produktivitu práce,“ uvádí dokument ministerstva.
Červencová makroekonomická predikce ministerstva financí je zároveň první predikcí, kterou z hlediska pravděpodobnosti jejího naplnění posoudí Výbor pro rozpočtové prognózy. Jednání desetičlenného týmu ekonomů, jemuž předsedá hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek, je naplánováno na středu 8. srpna, a bude se řídit Jednacím řádem, který dnes schválila vláda.