Mezi třiceti účastníky odborného kurzu „Fiscal Sustainability“, který ve dnech 22. 7. až 2. 8. 2019 pořádal ve Vídni Mezinárodní měnový fond ve spolupráci s Joint Vienna Institute, byli i dva zástupci České republiky. Analytici sekce makroekonomických a fiskálních analýz Úřadu Národní rozpočtové rady Lenka Lakotová a Pavel Morda se spolu se zástupci ministerstev financí a centrálních bank řady různých zemí světa dozvěděli více o tom, jak Mezinárodní měnový fond přistupuje k vyhodnocování fiskální udržitelnosti v krátkém, středním i dlouhém období.
První část kurzu vedeného ekonomkou MMF Irinou Yakadinou byla věnována teoretickému konceptu fiskální udržitelnosti, celkovému přehledu napříč světovými ekonomikami a největším současným výzvám a rizikům. Následně se účastníci kurzu zaměřili na hospodářsko-politický mix fiskální udržitelnosti a vnější i vnitřní rovnováhu ekonomiky.
Tým lektorek, jenž kromě vedoucí Iriny Yakadiny tvořila také další ekonomka MMF Magali Pinat a ekonomka Joint Vienna Institute Barbara Dutzler, dále představil analýzu dluhové udržitelnosti společně s klíčovými koncepty, definicemi a dluhovou dynamikou. Makroekonomický rámec pro fiskální udržitelnost v krátkém a středním období byl následně uzavřen blokem věnovaným reakčním funkcím fiskální politiky. „Základní myšlenkou fiskální udržitelnosti je budovat v dobrých časech manévrovací prostor pro aktivní fiskální politiku, a ten pak využít v krizových obdobích,“ popisuje analytik Úřadu Národní rozpočtové rady Pavel Morda. „V praxi se však především z politických důvodů řada vyspělých i rozvojových států tohoto přístupu nedrží a výrazně navyšuje výdaje i v dobách konjunktury,“ dodává Morda.
V oblasti dlouhodobé udržitelnosti se kurz zaměřil na koncept udržitelného řízení státního dluhu a další fiskální tlaky spojené například se stárnutím populace, penzijními závazky, ale také výdaji na vzdělávání či zdravotní péči. Závěrečná část kurzu pak byla věnována fiskálním krizím, jejich spouštěcím mechanismům, a především možnostem jejich předcházení.
Právě část kurzu zaměřená na penzijní systémy a stárnutí populace byla podle analytičky Úřadu Národní rozpočtové rady Lenky Lakotové nejzajímavější z hlediska stávající situace v České republice. „České veřejné finance se z krátkodobého pohledu jeví jako zdravé, a to i v celoevropském měřítku. Dlouhodobý pohled ale přesto ukazuje na jejich neudržitelnost, a to především v souvislosti s očekávaným demografickým vývojem. Stárnutí populace povede k výraznému růstu výdajů na důchody a zdravotní či dlouhodobou péči. Prohlubující se deficity penzijního systému pak vyústí v neudržitelný nárůst zadlužení,“ uvedla Lakotová s odkazem na červnovou Zprávu o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí vypracovanou Národní rozpočtovou radou.